Égi Világosság folyóirat 6
Dr.Pataky Árpád 2006.09.29. 06:46
Szellemi Búvárok Pesti Egylete kiadványa
ÉGI VILÁGOSSÁGASPIRIT KÖRÖKLAPJA2006/6.
TARTALOM
Iskolanyitás 2006. szeptember 17-én........................................................ 2
A spiritiszták hivatása............................................................................. 6
Szeretet, szeretet.................................................................................... 8
Az egri magánkör 1934-bőli szellemnyilatkozata...................................... 11
Tantételeinknek Adelma m. vezetői által történt összehasonlítása a keresztény egyházak tanításaival 13
Gazdagság és szegénység - Adelma m. útjáni szellemnyilatkozat.............. 17
Az anyag problémája - részlet S. Albert Bernát könyvéből...................... 21
Az “anyag” csak illúzió - Tordai Vilmos írása 1933-ból............................ 24
A szellemtan mint megváltó megismerés - Nérei Ödöntől........................ 31
Szebeni Henrik: Az Ember Fia............................................................... 34
Köszönet - vers /Vitovszky István/....................................................... 36
Dohányos János: Jézus Krisztus............................................................ 39
Adelma: Messiások.............................................................................. 44
Köszönet a részvétért /kyÁ/; Egy hang megnyugtat - Patakynétól............ 46
Kerekes Károly O.Cist. verse: A mi halálunk - az Ő halála..................... 49
Élet és halál /folyt./............................................................................... 50
Iskolanyitás 2006. szeptember 17-én
Annak reményében kezdjük meg új helyen (ki tudja, hányadik már?!) ezt az iskolaévet, hogy az itteni légkör nem fogja zavarni munkálkodásunkat. Azt kell látnunk ugyanis, mintha ez a vándorlási sors éppen úgy kísérne bennünket, mint annak idején kísérte a régi Egyletet. De talán ez az azonosság bizonyítékul is szolgálhat arra, hogy mi hűségesek vagyunk a régi egylet eszmeiségéhez! Mert hogyan is kezdte beszámoláját 1873 júliusában az egyleti szócső?
“Mi, pesti spiritiszták, ezelőtt három évvel egy kis társaságban egyesültünk, amely akkor még titokban és elhagyatottan volt kénytelen egyik kelyről a másikra vándorolni, hogy összejövetelei számára csak valamennyire is megfelelő helyet találhasson.
Midőn már kilenc hónapon át így vándoroltunk, a Mindenható szeretete három nemeslelkű embert küldött el hozzánk: báró Vay Ödönt, az ő hitvesét, és édesanyját, vagyis Wurmbrandt Adelma grófnőt, illetve Vay Katalin bárónőt, akikben a spiritizmusnak nevezett szellemtan régi bevált harcosait ismertük meg. Megbeszélés végett összegyűlve 1871. április 16-án társaságunk tiszteletbeli elnökévé Vay Ödönt, elnökké pedig dr. Grünhut Adolf budapesti gyakorló orvost választottuk. Körünk 1871. április 21-én Adelma médium útján kitűnő szellemi vezetéshez jutott.” (Részletek a 2006/4. füzet 8-10. oldalairól.)
Ugyancsak tudjuk Doktor bácsi “Csevegései”-ből, hogy “1872-ben Prohászka Antal felesége vetett véget annak, hogy az összejövetelekre egyik helyről a másikra kelljen vándorolni. Ráállt ugyanis arra, hogy vasárnaponkint a kör tagjait befogadja a ferencvárosi Angyal utcai lakásának parádés szobájába.
Itt aztán az egyik vasárnap az történt, hogy egy művelt női tagnak ügyvédjelölt fia az ülésre becsempészte egy német nyelvű napilap riporterét. Bántotta ugyanis anyjának spiritiszta volta s e tantól minden áron el akarta téríteni. A gúnyos, ’Szellemek a szatócsnál’ (az Angyal utcai házban ugyanis volt egy szatócsüzlet is) című tárcacikk megjelent, és több tag megijedt a várható következményektől.
A rossz azonban – Isten felfoghatatlan bölcsessége folytán – végül jót eredményezett, mert a tagság – a jövőbeni újabb zaklatás elkerülése végett – elhatározta a már meglévő spiriszta tömörülésnek hatóságilag engedélyezett egyletté való szervezését, megfogalmazták az alapszabályt és azt az illetékes hatóság elé terjesztették, ami azonban a belügyminisztériumban – az akkori materialista eszmeáramlat miatt – zátonyra futott, de az – Doktor bácsinak a miniszternél történt személyes közbejárására – végül 1873. április 30-án jóvá lett hagyva. /A közbenjáráskor elhangzottakat l. “Bev. Spir. I. k. 37. o./
Ezt követően az Egylet létszáma 40-re emelkedett, most már megfelelő helyiségről kellett gondoskodni és ez az egyik tag Wesselényi u. 30. szám alatti kertjében megépítendő helyiségben valósult meg úgy, hogy az alacsony, földszintes ház kapuján belépve, kis udvaron, meg vasrácsos kerten át egyszerű földszintes helyiség bejáróján az előszobába, onnan a ’terembe’, mármint egy hosszúkás szobába lépett az ember. Ez az egyszerűség azonban fényes pompa hatását tette ránk, mihelyt az ülés megkezdődött, főleg ha József testvérünk ült a médiumi székben. Ilyenkor úgy éreztük magunkat, mintha nem is abban a szerény szobában volnánk, hanem földi szemeinkkel is látnánk azt a ragyogó színpompát, mely azokban a szférákban honol, ahová szellemi vezetőink valók” – szól erről az egykori beszámoló, majd így folytatódik:
Aztán meghalt a háziúr, az új tulajdonossal nem jött létre.egyesség, 1904 nyarán az épületet lebontották és ezt követően gyülekezési helyünk Doktor bácsi Árpád utcai lakása lett, az ő 1906 végéni halála után pedig az egyik tag Sas u. 9. sz. alatti lakása.
Közben persze egymás után különféle tervek merültek fel saját tulajdonú egyleti helyiség szerzéséről.
Végre ajánlották Budán a Tégla utcai házikót, amit megvásároltunk és általános volt az öröm, hogy tervünk így valóra vált. /Régi és új telekkönyvi adatok alant!/
És most itt áll új otthonunk. Mennyi apró nehézséget kellett az építkezés körül és a hatóságoknál leküzdenünk, az igazán mellékes. A fődolog az, hogy minden megvolt a kellő időre. Éspedig volt elég pénzünk, hogy legalább a telek árának nagy részét kifizethessük. Volt pénz egész csodálatos úton, mely az építkezést biztosította.
Volt olyan testvérünk, aki időt és fáradságot nem kímélve, minden idejét arra szentelte, hogy az építkezést folytonosan ellenőrizze és mindent elkövetett, hogy az épület idejében és jól elkészüljön.
Szóval most már megvan kis otthonunk, mely után olyan régóta vágyakoztunk. Szerény igényeink mellett pompásnak mondható. Van két, elég tágas előszobánk, van egy gyönyörű 82 négyzetméteres termünk.” …
Az új otthon felavatása az 1914. november 8-i összejövetelen történt, többek között a kör szellemi vezéreinek alábbi áldásával:
“Mi pedig megáldjuk ezt a helyet és felavatjuk azt a hit és a szeretet becsületes és szent munkahelyévé. (Kezét áldólag terjeszti szét a terem minden irányába.) Fe1avatjuk ezt a helyet. hogy abban mint iskolában tanulhassatok és tanulhassanak azok is, akik tömegesen jönnek ide (a szellemek), hogy meríthessenek a világosság, a hit és a szeretet forrásából. Felavatjuk ezt a helyiséget, hogy áldás lebegjen benne, a szeretet lakozzék falai között s munkátok eredményes legyen, ti pedig erősek legyetek az Isten és felebarátaitok iránti szeretet szolgálatának egységében. Megtelítjük ezt a helyet azzal a szellemi erővel, amelyet az Úr erre a célra bocsátott rendelkezésünkre, hogy képesítve legyünk annak a szent szolgálatnak ellátására, amelyet nekünk kell itt elvégeznünk és amelyet viszont elfogadni akarunk mindazoktól, akik majdan ide fognak vándorolni, hogy erőt merítsenek.
Munkára fel, kedves testvéreim! Legyetek erősek és bizalommal teljesek. Higgyétek – nem, tudjátok, hogy mi veletek vagyunk, hogy az Üdvözítő oltalmaz benneteket és Isten, a mi jóságos Atyánk fogja éreztetni a kegyelmét veletek, ha arra méltóknak fogtok bizonyulni. Ti is és mi is harcosok vagyunk a mi Urunk Krisztusunknak szolgálatában. Ő tűzte ki a tervet. amely mindannyiunk szeme előtt lebeg és amely a győzelmet is biztosítja, mert Ő a mi vezetőnk, s ilyen vezetés mellett a győzelem el nem maradhat. Jöjjetek, tanuljatok, kutassatok, harcoljatok azokért az eredményekért, amelyeket egykor Uratoknak föl kell mutatnotok, ha majdan tevékenységetek felől számadást fog követelni tőletek.
Legyetek áldva az Úr nevében és a Fiú nevében, aki elvezérel bennünket az ő mennyei Atyjához. Isten veletek.”
A kis házingatlan átvészelt két világháborút, de a második után jött a bolsevista ateizmus, a diktatúra és annak ellenére, hogy az Egylet 1944 augusztus 28-án eredeti nevét – érezve a közeledő veszélyt – “Magyar Pszychikai Társaság”-ra változtatta, bekövetkezett 1949. július 5-én a belügyminiszteri feloszlatás, a 4287/1949 (X. 20.) MT sz. rendelettel pedig a vagyonelkobzás azzal a hamis indokkal, hogy működése a demokratikus államrendet veszélyezteti.
Mekkora önellentmondás ez, hiszen a diktatúra nem mondható demokratikus államrendnek, így lényegében az nem a demokratikus, hanem a diktatorikus államrend fenntartása érdekében született.
Mindezt azért emeltük ki, mert az Egylet házingatlana – a fentiek szerint – nem az 1952. évi 4. törvényerejű rendelet (tvr.) /állampolgárok vagyis természetes személyek tulajdonában álló egyes házingatlanok államosítása/ alapján került elvételre, ezért az Egyletre, illetve az eszmeiségét folytató jogutódra, mint jogi személyekre nem vonatkozhatott, így ezek kárpótolva nem is lettek. Másként: e vonatkozásban tehát úgynevezett törvényhozási mulasztás áll fenn, holott sok volt szocialista országban, pl. Románia, ez megtörtént. Nem pótolta ezt egy nem olyan régi rendelet sem, amely pályázati úton próbált bérleti jogot adni a kárpótlásból kimaradottaknak. Az 5771 számon 1994-ben nyilvántartott “Szellemi Búvárok Egyesülete” is nyújtott be ilyen kérelmet eszmei jogutódként teljes okirati dokumentáció mellett /azokat én szereztem be Andrásék részére, kyÁ/, persze sikertelenül. Egy jövőbeni hasonló lehetőség esetére azért nem árt ide csatolni az elkobzott egyleti ingatlan lényeges telekkönyvi adatait: Budapest, Dunajobbpart 1826 tkvi betét, 13271 hrszám. Ház Tégla-u. 13. szám alatt udvarral a II. ker. Országúton” B/2 sorsz. alatti bejegyzés: “A tulajdonjog a Szellemi Búvárok Pesti Egylete javára bekebeleztetik.”
Ugyanez ma lebontás és építés után: Fényes Elek utca 9-13. Irodaház, Hrsz: 34.295./
*
Persze a fenti tényközlések csak harmadlagos jelentőséggel bírnak, a lényeg az egyik régi helyiség felavatásakor elhangzottaknak újra megélése és betartása az alábbi – ugyancsak szellemi közleményben foglaltakkal együtt – most, amikor mi, eszmei utódok, a múlt eseményeiből erőt óhajtunk gyüjteni az új iskolaévbeni munkálkodásunkhoz.
A spiritiszták hivatása
Nem halljátok-e már a vihar tombolását, amelynek össze kell zúznia e vénhedt világot és a semmiségbe döntenie a földi romlottságot? Oh, áldjátok az Urat, akinek igazságosságába vetettétek hiteteket, és azokat, akik mint a magasból eredő prófétai hangok által föltárt hit apostolai hirdetik a reinkarnáció új hittételét, és a szellemek fejlődését aszerint, amint jól vagy rosszul töltötték be rendeltetésüket.
Ne reszkessetek! Fejetek fölött lobognak a tüzes nyelvek! Spiritizmus igazi hívei, ti vagytok Isten választottai! Menjetek és hirdessétek az isteni igét. Itt az óra, hogy ennek hirdetésében feláldozzátok szokásaitokat, munkátokat, haszontalan elfoglaltságtokat. Menjetek és hirdessétek: a magas szellemek veletek vannak. Bizonyára olyan emberekhez is fogtok szólani, akik egyáltalán nem akarják hallani Isten szavát, mert ez szüntelenül az önmegtagadásra emlékezteti őket; hirdetni fogjátok az önzetlenséget a fösvényeknek, az önmegtartóztatást a kicsapongóknak, a szelídséget a házi zsarnokoknak és despotáknak, tudom, hogy mindezek kárbaveszett szavak lesznek, de ne törődjetek vele! Verejtékcsöppjeiteknek kell megöntöznie azt a területet, amelyet bevetni akartok, mert csak az evangélium ekéjének és ásójának ismételt munkája teszi azt termővé. Menjetek és prédikáljatok!
Igen, ti az igazi hit emberei, akik elhiszitek jelentéktelenségeteket, elgondolván a mindenségben elhintett világok végtelenségét, fel a keresztes háborúra a hazugság és romlottság ellen! Menjetek és döntsétek meg az aranyborjú uralmát, amely napról-napra szedi áldozatait! Menjetek! Isten vezérel benneteket! Egyszerű és tudatlan emberek, nyelvetek megoldódik és úgy fogtok beszélni, ahogyan egyetlen szónok sem beszél. Menjetek és beszéljetek s a figyelő nép örömmel fogadja szavaitokat, amelyek vigaszt, testvériséget, reményt és békességet hirdetnek.
Mit törődtök a kelepcével, amelyet utatokba vetnek! A farkasverembe csak a farkasok esnek bele, mert a Pásztor megvédi bárányait a szentségtörő tőrvetőkkel szemben.
Menjetek, ti, kik nagyok vagytok Isten előtt, akik boldogabbak vagytok szent Tamásnál, mert hisztek anélkül, hogy látni kívánnátok s elfogadjátok a médiumitás tényét anélkül, hogy magatok részesültetek volna benne; menjetek, Isten szelleme vezérel titeket!
Haladj csak előre, hited által tekintélyes csapat, s a hitetlenek ezredei úgy tűnnek el előtted, mint a reggeli köd a kelő nap sugarai előtt.
Jézus megmondotta nektek, hogy a hit hegyeket képes elmozdítani; de a legsúlyosabb hegyeknél is súlyosabban nehezednek az emberi szívre a tisztátlanság és annak összes bűnei. Rajta, bátran, döntsétek le a romlottságnak ezeket a hegyeit, hogy a jövő nemzedék csak meséböl ismerje azokat, mint ahogy ti is csak nagyon fogyatékosan ismeritek fel a régmult idök nyomait a pogány civilizációban.
Igen, az erkölcsi és filozófiai felfordulás nem sokára bekövetkezik az egész földön s közeledik az óra, mikor az isteni világosság mindkét világban feltűnik. /Allan Kardec: Az evangélium a spiritizmus megvilágításában 1863, és a benne foglalt figyelmeztetéseket a közben eltelt 143 év történései mindenben ighazolnak. Kell-e ennél nagyobb bizonyíték hangoztatott elveink igaz voltának fel- és elismeréséhez?!/
*
Ugyancsak e témához tapadó emlékezésként hozom fel a “Bevezetés a Spiritológiába” című könyv I. kötet előszavából az alábbiakat.
“1929-ben ciszterci gimnazistaként kerültem az özvegyen magára maradt anyai nagynéném egri házába. Egy év leforgása alatt /1922/ ugyanis elvesztette férjét és egyetlen fiát. Elképzelhető, milyen lelki megrázkódtatást jelentett ez számára!
Ő azonban talpon maradt, mert bizonyosságot nyert a spiritiszta eszme által a síron túli életről. Ezt nem csak hitte tehát, hanem tudta, hogy szerettei élnek, mellette vannak, segítik őt. És valóban, az özvegyi jogon folytatott ipar a még oly nehéz gazdasági években is biztosította megélhetését, ingatlana pedig az egri spiritiszták összejöveteli helyéül szolgált.”
Igazából azt kellett volna írnom, hogy szolgálhatott, mert az ingatlan a papi város kellős közepén, az érseki palotát és a Dobó téri városházát összekötő Érsek utca jobb oldalán egyetlen földszintes, önálló házként állt, ahová vasárnaponkint a kör tagjai feltűnés nélkül léphettek be. Még ma is áll, csak nagynéném halála után került rá emelet, a bejárati kulcsot sokáig őriztem. Mindebben az isteni gondviselés csodás működését látom, hiszen a kör így tudott csak zavartalanul, törvényesen és eredményesen működni. Ennek bizonyítékaként ide csatolom – az általam később jól ismert – Margit médium útján jött, nagynéném elhunyt fia /Árpád/ által anyjához intézett versét a szeretetről, és az Égi Világosság 1934. évfolyamának “Magánkörökből” rovatában publikált alábbi manifesztációt. /Ekkoriban én 15 éves voltam, ezért az üléseken nem vehetem részt, de nagynéném mondott részleteket az ott elhangzottakról, nyugovóra térés után pedig kívülről mondogatott strófákat az odaátról hozzá intézett versekből, mint pl. az alantiból./
Szeretet, szeretet...
Kell, hogy fiad szóIjon?
Mondd, nem volna elég,
Ha a lélek bangja
Kiáltana feléd?
El tudnád-e hinni,
Ha a lélek mondja,
Hogy neki nincs fia,
Nincsen édesanyja?
El tudnád-e hinni,
hogy nem tudsz szeretni,
Hogy egy lélek hozzád
Ma eljött koldulni?
Eljött, hogy kérje
Lelkedet egészen,
Hogy a keretekből
Téged kiemeljen.
Mert a kereteken
TúI van egy szép világ,
Hová kor, rang nélkül
Jut el a tiszta vágy!
Ide akarlak én
Elvinni tégedet,
Hogyha levetkezted
Csúf merevségedet!
Hogyha megtanultad
Becsülni a szívet,
Melyben felkínálja
Magát a szeretet.
Szeretet, szeretet,
Te száműzött eszme,
Mikor léssz koronás
Király a lelkekben?
Mikor lesz hatalmad
Oly dicső a földön,
Hogy az ember-szívben
Nem lesz bú, csak öröm?!
Öröm és boldogság,
Mert szeretni fognak,
Szeret
|